Powstanie i ewolucja bankowości hipotecznej w Polsce

Bankowość hipoteczna jest dość nowa na naszym rynku. Możliwość zaciągania kredytów hipotecznych została wprowadzona w roku 1997. Wiele lat wcześniej również taka możliwość była, została jednak na kilkadziesiąt lat wycofana z ofert bankowych w naszym kraju.

Czemu powrócono do bankowości hipotecznej?

Powrócono do hipoteki w dużej mierze dlatego, aby poruszyć gospodarkę naszego kraju. Dzięki temu ogromna część społeczeństwa ma możliwość wzięcie kredytu pod zastaw nieruchomości. Hipoteka pozwala wybudować dom na kredyt, ponieważ otrzymamy pieniądze jeszcze przed wybudowaniem nieruchomości. Banki hipoteczne otwierając kredyty hipoteczne dla wielkiej grupy ludzi nie robiły tego z powodu możliwości rozwoju kraju. Bankom chodziło prawdopodobnie o to, aby jak najwięcej zarobić. Taka oferta niewątpliwie przyciągnęła masę klientów, a o to przecież chodzi, aby jak największa część społeczeństwa korzystała z usług bankowych.

Hipoteczna bankowość dziś

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób chętnie korzysta z bankowości hipotecznej. Niestety ogromna część klientów banków, którzy zdecydowali się na kredyty pod zastaw nieruchomości nie myśli o tym, co może wydarzyć się w przyszłości. Hipoteczna bankowość ewoluowała na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Zaczęto oferować kredyty hipoteczne nie tylko w walucie krajowej ale również w bardzo wielu obcych walutach. W niektórych przypadkach można powiedzieć, że banki wręcz zmuszały do wzięcia kredytu hipotecznego w obcej walucie. W innym przypadku nie chciały takiego kredytu udzielić. Wszyscy wiemy jak to się skończyło. W większości przypadków były to kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Dziś ludzie mają do spłacenia znacznie wyższą kwotę niż ta, którą wzięli z banku wiele lat temu. Wszystko to pomimo tego, że kredyt jest stale i systematycznie spłacany. Nie można jednak winy zrzucać tylko i wyłącznie na banki. Winni są także klienci, którzy zadłużyli się w walucie, w której nie zarabiają. Ewolucja w bankowości hipotecznej ma wpływ na koszty kredytów hipotecznych. Wiele osób liczy na atrakcyjne kredyty pod zastaw nieruchomości. Trzeba przyznać, że są one dosyć atrakcyjne, przynajmniej aktualnie. Nigdy jednak nie możemy mieć pewności, czy nie nastąpi zmiana za jakiś czas. Jeśli będzie to zmiana jeszcze pozytywniejsza to wszystko w porządku. Gorzej jeśli oprocentowania i koszty takich zaciągniętych kredytów wzrosną.

Czy warto korzystać z oferty bankowości hipotecznej?

Bez bankowości hipotecznej nie rozwijać się bardzo wiele przedsiębiorstw ale także masa osób tylko zadłużając się pod hipotekę może liczyć na zakup własnego mieszkania czy domu. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto korzystać z hipotek. Tak naprawdę korzystają z nich osoby, które nie mają w ogóle pieniędzy na zakup nieruchomości, bądź osoby, które chcą rozwinąć swój biznes, zrobić kosztowny zakup i wiedzą, że pieniądze za jakiś czas będą miały. Kredyty hipoteczne są najtańsze w aktualnym czasie, jeśli więc ktoś ma zabezpieczenie w postaci nieruchomości to warto zainteresować się takim kredytem. Warto jednak robić to jak najbardziej z głową. Trzeba dobrze przemyśleć to, ponieważ rynek bankowości hipotecznej może nagle ulec pogorszeniu, ponieważ żyjemy aktualnie w bardzo niepewnych czasach.