Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową?

Lokaty bankowe to często wybierany produkt, który oferują nam banki. Dzięki nim możemy w skuteczny i bezpieczny sposób przechowywać swoje oszczędność. Jednak na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Zobaczmy.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa, inaczej depozyt bankowy, to sposób na bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych. Jest to rodzaj umowy zawartej pomiędzy bankiem a klientem, która określa powierzoną sumę pieniędzy do placówki na określony czas. Po tym czasie bank zobowiązany jest zwrócić wszelkie pieniądze powiększone dodatkowo o wysokość odsetek. Jednak podstawowym zadaniem lokaty nie jest zysk, ma ona na celu bezpiecznie przechować nasze pieniądze.

Wysokość lokaty.

Wysokość lokaty bankowej to podstawowy czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę. To właśnie od niego zależy, czy dana lokata jest dla nas opłacalna. Wyższe oprocentowanie będzie zaletą, ponieważ pomaga nam otrzymać większą ilość pieniędzy. Warto zwrócić uwagę również na długość jej trwania. Najlepiej jest wziąć ją na okres do trzech lat. Najkorzystniejsza dla nas lokata będzie miała około 4 procent w skali roku. Jednak obecna sytuacja bankowa nie daje nam gwarancji takiego oprocentowania. Najczęściej można spotkać się z 0,9 procentem w skali roku. Nie jest to zbyt opłacalne. Warto również być otwartym na możliwość otworzenia konta bankowego. Bardzo często banki proponują to klientom oraz tym samym zwiększają oprocentowanie lokat. Taki zabieg nazywa się cross-sellingiem.

Długość lokaty.

Kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową jest jej długoś trwania. Możemy ją otworzyć na określoną ilość dni, miesięcy lub lat. Jest to kluczowe, ponieważ musimy mieć świadomość, iż pieniędzy pozostawionych na lokacie nie możemy wypłacać przed końcem trwania zobowiązania. Największy zysk dadzą nam lokaty trwające kilka miesięcy. Jednak jeśli chcemy jedynie przechować tam pieniądze powinniśmy wybrać okres kilku lat.

Wymogi banku.

Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na to, co banki oczekują w zamian za otworzenie lokaty. Oczywiście obowiązkowo będzie to złożenie określonego wniosku, który został wcześniej przygotowany. Czasami również banki stawiają warunki otworzenia własnego konta osobistego. Musimy jednak to przemyśleć pod względem opłacalności.

Otwierając lokatę oszczędnościową musimy skupić się na kilku podstawowych elementach. Z pewnością będzie to wysokość oprocentowania oraz długość trwania lokaty. Dodatkowo powinniśmy skonsultować wszelkie niejasności z pracownikiem banku, który przedstawi nam odpowiednie wymogi do spełnienia.

ZOBACZ TEŻ: W jaki sposób wziąć kredyt hipoteczny, aby najwięcej zyskać?