Kredyt konsolidacyjny. Czym jest i kiedy można skorzystać z jego oferty?

Kredyty mogą wydawać się skomplikowanymi systemami szczególnie dla osób, które nie do końca znają się na ekonomii oraz finansach. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dziś opowiem o kredycie konsolidacyjnym. Zapraszam do lektury.

Kredyt konsolidacyjny – czym jest?

Kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim kredyt, który służy nam pomocą wtedy, gdy nie mamy odpowiednich środków pieniężnych, aby spłacić inne zadłużenia. Mogą to być pożyczki, kredyty hipoteczne, czy też gotówkowe. Kredyt konsolidacyjny pomaga nam także wtedy, gdy zadłużyliśmy swoją kartę kredytową. Ten rodzaj kredytu rozkłada nasze raty na dłuższy okres. Przez ten czas mamy możliwość pozyskać dodatkowe środki, które mogą być zawieszone na przykład ze względu na trudną sytuację z pracą.

Jak zdobyć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny możemy otrzymać na dwa sposoby: przez instytucje bankowe lub pozabankowe. Ta druga możliwość będzie dla nas lepsza, jeśli nie dysponujemy dobrą historią kredytową. Instytucje pozabankowe to między innymi wszelkiego rodzaju instytucje pożyczkowe. Są one znane szczególnie przez reklamy telewizyjne lub internetowe. To właśnie dzięki nim otrzymamy owy kredyt nawet w oparciu o umowę zlecenie lub dzieło. Kredyt konsolidacyjny w placówkach bankowych to z kolei bardziej skomplikowany system. Musimy wówczas posiadać dobrą historię kredytową, ponieważ takie placówki mają wgląd do Biura Informacji Kredytowej oraz Krajowego Rejestru Długów. Mimo tego posiadają one swoje plusy. Jednym z nich jest fakt, że mają niższe koszty, niż w przypadku instytucji pożyczkowych.

ZOBACZ TEŻ: Jak znaleźć bank godny zaufania?

Czy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to indywidualna decyzja każdego z dłużników. Ma na to wpływ wiele czynników. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie wówczas, gdy osoba ubiegająca się o owy kredyt ma jeszcze zdolność do spłaty swoich rat pożyczek oraz innych kredytów, jednak w przyszłości może pojawić się z tym problem. Specjaliści nie zalecają kredytu konsolidacyjnego dla osób, które nie mają płynności finansowej.

Jak widać kredyt konsolidacyjny to nie zawsze dobre rozwiązanie dla wszystkich osób zadłużonych. Mimo wszystko jest jedną z wielu ofert bankowych, które cieszą się dużą popularnością. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw a następnie podjąć decyzję. Najlepiej jednak udać się do odpowiedniego doradcy finansowego, który obiektywnie udzieli nam rady, która pomoże rozwiać wszelkie niepewności ekonomiczne.