Kredyt hipoteczny od A do Z.

Wiele osób stara się pozyskać pieniądze, które przeznaczą na między innymi mieszkanie lub samochód. Jednak w jaki sposób starć się uzyskać kredyt hipoteczny i na czym on polega? Zobaczmy.

Kredyt hipoteczny – kilka słów wstępu.

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, których zabezpieczeniem jest hipoteka. Oznacza to rzeczowy środek zabezpieczenia wierzytelności na pewnej nieruchomości. Jeśli zaprzestaniemy spłacania rat bank zyskuje prawo do przejęcia nieruchomości. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych ofert banków. Charakteryzuje się przede wszystkim niskim oprocentowaniem oraz długim okresem zobowiązania. Możemy go otrzymać na różne cele, nie zawsze musi to być dom czy mieszkanie. Aby otrzymać kredyt hipoteczny musimy mieć wkład własny, zdolność kredytową oraz posiadać odpowiednie dokumenty o zatrudnieniu. Dodatkowo pomimo niskiego oprocentowania czasami jesteśmy zmuszeni oddać dwukrotność pożyczanej kwoty w postaci odsetek. Przy aplikowaniu o kredyt hipoteczny bank nie zawsze wymaga zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Może to być czasem wynagrodzenie lub garaż. Należy jednak posiadać księgę wieczystą należącego do nas obiektu.

W jaki sposób otrzymać kredyt hipoteczny?

Chcąc uzyskać kredyt hipoteczny musimy wypełnić kilka niezbędnych dokumentów. Ich spis może być inny w zależności od banku. Aby rozpocząć proces ubiegania się o kredyt hipoteczny musimy udać się do wybranego przez nas oddziału. Powinniśmy mieć ze sobą dowód osobisty oraz inny dokument tożsamości z naszym zdjęciem. Obowiązkowym dokumentem na pierwszej wizycie będzie wykazanie naszej sytuacji finansowej. Jeśli pracujemy na umowie o pracę konieczne będą oświadczenie o dochodach, umowa o pracę, świadectwo pracy, zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy oraz deklaracja pracodawcy o chęci przedłużenia umowy o pracę. Jeśli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą należy złożyć zaświadczenia takie jak nadanie NIP-u i REGON-u, z Urzędu Skarbowego i ZUS-u o niezaleganiu z opłatami oraz zaświadczenie o wpisie do CeiDG lub KRS. Dodatkowo wymagana będzie deklaracja PIT za poprzedni rok podatkowy oraz dokumenty księgowe takie jak KpiR oraz pełna księgowość lub ewidencja faktur. Jeśli pieniądze z kredytu hipotecznego chcemy przeznaczyć na remont lub kupno domu należy zgromadzić umowę przedwstępną z deweloperem, odpis z księgi wieczystej, potwierdzenie wpłaty wkładu własnego, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, decyzję o pozwoleniu na budowę, wypis dewelopera KRS, pełnomocnictwa osób reprezentujących dewelopera oraz oświadczenie dewelopera na bankowym druku. Czasami banki wymagają również wykupienia specjalistycznego ubezpieczenia między innymi na życie lub od utraty pracy.

Nadpłaty kredytu hipotecznego.

Nadpłata kredytu hipotecznego polega na uiszczeniu spłaty większej niż reguluje ustawiony harmonogram. Jest to jedyny wariant modyfikacji kwotą ratalną, ponieważ w przypadku tego rodzaju kredytu nie możemy zastosować wcześniejszej jego spłaty. Od 2017 roku banki mogą pobierać prowizję od nadpłaty kredytu hipotecznego. Jej wysokość nie może przekroczyć więcej niż 3% spłaconej kwoty. Większość banków w Polsce zdecydowała się jednak nie stosować żadnych prowizji w przypadku kredytu hipotecznego. Nadpłata jest opłacalna jeśli są niższe stopy procentowe. W czasie pandemii są one szczególnie niskie. Specjaliści mówią o nawet 15 % niższej racie. Nadpłata będzie wiązała się z mniejszym wydatkiem. Należy jednak się śpieszyć, ponieważ za niedługo nastąpi wzrost stóp procentowych. Nadpłata jednak nie zawsze jest właściwym rozwiązaniem. Nie powinniśmy brać jej pod uwagę, jeśli banki chcą za nią prowizję. Najskuteczniej będzie wprowadzić je w równych ratach kredytu hipotecznego. Wtedy możemy zaoszczędzić najwięcej pieniędzy. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że to my decydujemy jaką kwotę chcemy nadpłacać oraz jak często chcemy to zrobić. Każda nadpłata zmniejsza koszt naszego kredytu.

Kredyty od lat niosą nam pomoc przy braku wystraczającej ilości pieniędzy. Za ich pośrednictwem możemy wykonać generalny remont lub kupić mieszkanie czy też dom. Chcąc najodpowiedniej dobrać swój kredyt hipoteczny powinniśmy skonsultować się z pracownikiem banku. Profesjonaliści w tej dziedzinie dobiorą nam oraz przedstawią najkorzystniejsze dla nas możliwości. Przed ubieganiem się o kredyt powinniśmy zawsze inwestować we wkład własny. Jest to podstawowa baza, która może okazać się kluczową w podjęciu decyzji o przyznanie kredytu. Warto jednak sięgać po niego ze względu na nieskończone możliwości inwestycyjne, które pozwolą nam na podniesienie standardów w naszym życiu.