Karta debetowa czy kredytowa? Która z nich lepiej sprawdzi się dla młodych?

Konto bankowe dla młodych to obecnie podstawa, w jaką należy zaopatrzyć swoje dzieci. Wszystko przez fakt, że pieniądze w ich życiu są istotną rolą. Wczesne założenie konta da im możliwość nauki rozdysponowywania pieniędzmi. Jednak co dla nich będzie najlepsze – debet czy kredyt? Sprawdzamy.

Plusy założenia konta w banku dla młodych

Konto w banku to wiele możliwości szczególnie dla młodych osób. Warto zacząć taką przygodę mniej więcej w wieku od 10 roku życia. Wówczas dziecko rozumie w jaki sposób działają pieniądze, jednak musi poznać ich wartość.

Dziecko otrzymując dostęp do swojego konta w większości przypadków ma wiele różnorodnych ograniczeń. Nie może między innymi przeprowadzać dużych transakcji bez zgody rodzica lub swojego opiekuna. Dzięki temu można być spokojnym o pieniądze, które znajdują się na jego koncie.

Założenie konta to możliwość szybkiego wysłania dziecku pieniędzy, gdy tego potrzebuje. Będzie to między innymi wycieczka lub przerwa w szkole. Karta bankowa jest bezpieczniejszą formą przechowywania pieniędzy dla dziecka. Po jej zgubieniu pieniądze nadal są chronione hasłem a zgubioną kartę można szybko zablokować.

ZOBACZ TEŻ: Korzystne produkty bankowe!

Karta kredytowa

Karta kredytowa to dla dziecka duże wyzwanie. Mowa tutaj o pozornym braku limitu w tym, co właściwie kupuje. Wszystko przez fakt, że każda transakcja zostaje przyjęta na skutek czasowego zadłużenia. Dziecko, które pierwszy raz spotyka się z kontem kredytowym może nie zrozumieć jego działania.

Dużym ułatwieniem są tutaj limity, które rodzic może nanieść kolejno na dzień, tydzień oraz miesiąc. W ten sposób dziecko nie wyda więcej niż przyjęta wartość.

Karta kredytowa uczy dziecko, że pieniądze nie są zabawką. Za każdą rzecz trzeba będzie prędzej lub później zapłacić.

Karta debetowa

Karta debetowa jest formą przechowywania gotówki, którą posiada się już na swoim koncie. Dziecko w ten sposób nie jest w stanie wydać więcej niż aktualnie posiada w swoim budżecie. Jest to doskonała forma pierwszego konta bankowego dla młodej osoby.

Debet uczy dziecko oszczędzania. Dzięki temu młodzież zastanawia się, czy warto pochopnie wydawać pieniądze. Regularne wpłaty sprawią, że konto powiększy się. W ten sposób będzie można zainwestować w lepszy produkt.

Zarówno karta kredytowa jak i debetowa ma swoje plusy i minusy. Warto zawsze brać pod uwagę charakter dziecka. Właśnie dzięki temu rodzic może podjąć lepszą decyzję.Większą popularnością cieszy się jednak debet. Wszystko ze względu na fakt, że taki rodzaj konta bankowego zazwyczaj jest ofertą typowo skierowaną dla dzieci i młodzieży.