Jak wybrać odpowiednią kartę kredytową?

Karty płatnicze to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów opłat za towary, jak i usługi. Wśród nich niezwykłą popularnością cieszą się także karty kredytowe, które w przeciwieństwie do kart debetowych, nie są powiązane z kontem bankowym. Karty te zatem są pewnego rodzaju kredytem, który pozwala na dokonywanie bezgotówkowych opłat. Za pomocą karty kredytowej można także wyciągnąć gotówkę z bankomatu, nie jest to jednak zbyt opłacalne – dlatego też używa się ich głównie do transakcji bezgotówkowych właśnie. Rynek kart kredytowych jest współcześnie ogromny – zarówno w Polsce, jak i Europie oraz na całym świecie. Wśród morza ofert ciężko czasem dokonać odpowiedniego wyboru. Tysiące reklam banków kuszą dobrymi warunkami, a doradcy klienta prześcigają się wręcz w wyliczaniu zalet danej oferty karty kredytowej. Na co należy jednak zwrócić uwagę dokonując ostatecznego wyboru, tak by korzystanie z karty było nie tylko wygodne i praktyczne, ale także bezpieczne i nie wiązało się z dużymi kosztami finansowymi? Jest wiele czynników, które należy mieć na uwadze.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysokość opłaty za daną kartę. Warto zapoznać się także z ewentualnymi warunkami promocji, które co chwila oferowane są przez większość banków. Dzięki nim czasem wydanie karty kredytowej może okazać się o wiele tańsze, niż myślimy. Ważny jest także limit karty kredytowej, który ustalany jest z góry. Często związany jest on także z dochodami danego klienta. Ważną informacją, o którą należy spytać dany bank jest także koszt wypłaty gotówki z bankomatu. Mimo, iż karta kredytowa pomyślana jest raczej jako środek płatniczy dla transakcji bezgotówkowych, to czasem może zdarzyć się, iż przyda się także jako karta do bankomatu. Dobrze jest wówczas wiedzieć, na jakie koszta należy się przygotować. Kolejny istotny czynnik to także oprocentowanie kredytu na karcie oraz czas na spłacenie zadłużenia karty. Mowa tu o tak zwanym okresie bezodsetkowym, który pozwala na spłacenie zadłużenia bez konieczności płacenia bankowi odsetek.

Należy także zwrócić uwagę na to, czy wydanie danej karty kredytowej nie wiąże się często z ukrytymi kosztami – jak choćby ubezpieczenie kredytu lub samej karty kredytowej. Są to bowiem koszta, o których często nie mówi się wprost w reklamach i ofertach banku. Warto o to zapytać, by nie zostać później niemile zaskoczonym. Innym ukrytym kosztem mogą być także choćby opłaty za przypomnienia wysyłane przez bank w przypadku braku spłaty zadłużenia w terminie. Wiele banków nalicza wówczas dodatkowe koszta, inne zaś robią to za darmo.

Niektóre z banków wydających karty kredytowe decyduje się także na wprowadzenie do swojej oferty tak zwanych ofert specjalnych. Dzięki nim można na przykład brać udział w programach lojalnościowych, dzięki którym za kolejno wykonywane transakcji otrzymuje się punkty. Owe punkty wymieniać można następnie na różnego rodzaju nagrody. Nie zaszkodzi zatem zapytać w banku, czy nie posiada w swojej ofercie takie właśnie programu.

Niektóre karty kredytowe działają także na zasadzie rabatu – podczas dokonywania transakcji za ich pomocą w wybranych punktach ich użytkownik otrzymuje rabat procentowy. To także ciekawa opcja dodatkowa do danej karty kredytowej.

Jak zatem widać, warto wziąć pod uwagę szereg czynników decydując się na wybór karty kredytowej. W decyzji może pomóc nam poniższy materiał: