Czym jest karta kredytowa? Sposób na uniknięcie odsetek

Karty to nasza codzienność. Dzięki nim płacimy nie tylko w stacjonarnych sklepach, ale również online. Krótko mówiąc ułatwiają nam codzienne życie. Jednak co powinniśmy wiedzieć o kracie kredytowej? Sprawdzamy.

Karta kredytowa – gotówka na zawołanie

Karta kredytowa to karta płatnicza, która jest produktem kredytowym. Dzięki niej możemy otrzymać pewien limit, którego nie możemy przekroczyć. Każdy klient przed otrzymaniem takiej karty dostosowuje go pod własne preferencje. Na pozór wygląda ona jak zwykła karta płatnicza. Jednak to, co ją wyróżnia, to operowanie na rachunku kredytowym. Zwykłe karty płatnicze natomiast środki czerpią z konta osobistego.

Funkcjonowanie karty kredytowej

Karta kredytowa działa tak, aby przy każdej transakcji naliczyć nam minusową kwotę. Jednak kluczem tutaj fakt, że bank nie nalicza odsetek, dopóki nie przekroczymy terminu spłaty karty. Warto nadmienić, że niekorzystanie z karty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zasada grace period mówi nam o tym, że płatnik nie zostaje obciążony odsetkami wówczas, gdy w ustalonym wcześniej terminie spłaci 100% zadłużenia.

Ta zasada tyczy się tylko transakcji bezgotówkowych. Jeśli chcemy z karty kredytowej wypłacić środki na przykład przez bankomat, wówczas będziemy obciążeni prowizją. Jeśli chcemy, za dodatkową opłatą możemy spłacać zadłużenie karty kredytowej w ratach. Zazwyczaj trwają one od 3 do nawet 60 miesięcy. Ciekawostką jest fakt, że możemy pod jedno konto kredytowe podpiąć wiele kart kredytowych. Jednak zawsze obowiązek spłaty przypada na właściciela.

ZOBACZ TEŻ: Jak poznać, że bank jest godny zaufania?

Jak otrzymać kartę kredytową?

Kartę kredytową otrzymuje się w taki sam sposób jak zwykły kredyt. Musimy przedstawić swoją zdolność kredytową. Jest to warunek konieczny do otrzymania karty płatniczej. Przede wszystkim musimy być pełnoletni. Następnie bank, po złożeniu wniosku, analizuje naszą historię kredytową oraz posiadane zobowiązania.

Często banki proszą o wykazanie dokumentów o osiąganych zarobkach. Nie możemy również widnieć na liście BIG, czyli liście dłużników. Ciekawostką jest fakt, że najczęściej o kartę kredytową wnioskują emeryci, których emerytura uprawnia ich do otworzenia konta kredytowego. Jednak wszyscy inni powinni posiadać zatrudnienie etatowe.

Karta kredytowa to rozwiązanie, które w niektórych przypadkach pozwoli nam na drobne pożyczki bez konieczności płacenia odsetek. Jest to jednak uzależnione od naszej terminowości spłat danych zadłużeń, które wystawiane są co miesiąc jako raporty. Warto korzystać z karty kredytowej mądrze oraz ostrożnie.